1989

X

Veletržní palác
Národní galerie Praha (NGP)

Kurátoři

Tomáš Pospěch

Vernisáž

14/11/2019  19:00

Trvání

15/11–16/2 2020

Jak byl ve fotografii reflektován rok 1989? Výstava připravovaná pro ochoz 2. patra Veletržního paláce si klade za cíl připomenout třicáté výročí Sametové revoluce. Současně chce s odstupem let prozkoumat v lecčems přelomový rok 1989. Byl zlomový nejen pro českou společnost, ale také pro fotografii. Slavilo se 150. výročí zveřejnění jejího vynálezu, a aniž by to autoři pravděpodobně tušili, byl to poslední rok činnosti v obvyklém institucionálním rámci, na který byli po léta zvyklí. Řadě z nich se po převratu radikálně proměnil život, začali využívat svobody v nových poměrech, podnikat, vystavovat, tvořit svobodně. Zaniknou nakladatelství, galerie, změní se rámec toho, jak generovat umění, vzniknou nová tištěná média, soukromé galerie, samotné médium fotografie se rozpustí v synkretismu nových přístupů.

Architektura výstavy: Zbyněk Baladrán

Fotograf Festival pořádá Fotograf 07 z. s. pod záštitou hlavního města Prahy a za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy částkou 400 000 Kč, Ministerstva kultury České republiky a Státního fondu kultury ČR.

Mediální partneři / Medial partners